قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / کتاب / کتاب هوش مصنوعی

کتاب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی :

تعاریف متفاوتی برای هوش مصنوعی وجود دارد:

۱- (Intelligence Artificial) تکنیکی برای خلق کردن ماشین‌هایی است که قادر به فکر کردن بدون نیاز به انسان‌ها باشد(ایجاد موجود مصنوعی).

۲- AI شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که به اتوماسیون رفتار هوشمند می‌پردازد.

۳- هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که کامپیوترها را قادر می‌سازد تا قابلیت هوشمندانه انسان‌ها را نظیر ادراک، یادگیری، حل مسائل هوشمند، استدلال و …. را داشته باشد.

۴- علم و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند، خصوصا برنامه‌های کامپیوتری هوشمند. جان مک کارتی(استنفورد).

۵- هوش مصنوعی عموما بعنوان زیر شاخه‌ای از کامپیوتر محسوب شده و ارتباط تنگاتنگی با عصب شناسی، علوم شناختی، روانشناسی شناختی، منطق ریاضی و مهندسی است. (پژوهشکده IBM)

۶- هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم و مهندسی کامپیوتر است که روی ایجاد رفتار شبیه انسان متمرکز شده است.

۷- هوش مصنوعی عبارتست از ایجاد ظرفیت برای انجام وظایفی که عموما بعنوان ویژگی‌های انسان شناخته می‌شود در کامپیوتر. این ظرفیت‌ها شامل: استدلال، اکتشاف مفهوم، تعمیم، یادگیری و … می‌باشد. هربرت سیمون (کارنگی ملون)

شاید بتوان هوش مصنوعی را این گونه توصیف کرد: «هوش مصنوعی عبارت است از مطالعه این که چگونه کامپیوترها را می‌توان وادار به کارهایی کرد که در حال حاضر انسان‌ها آنها را صحیح یا بهتر انجام می‌دهند». هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین از خود نشان می‌دهد و یا به دانشی در کامپیوتر که سعی در ایجاد آن دارد گفته می‌شود. بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی آن را «دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند» تعریف کرده‌اند. یک عامل هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را بالا می‌برد.

دو زمینه پر کاربرد در هوش مصنوعی:

۱) سیستم‌های خبره
سیستم‌های خبره زمینه‌ای پرکاربرد در هوش مصنوعی و مهندسی دانش ا‌ست که با توجه به نیاز روز افزون جوامع بر اتخاذ راه ‌حل‌ها و تصمیمات سریع در مواردی که دانش‌های پیچیده و چندگانه انسانی مورد نیاز است، بر اهمیت نقش آنها افزوده هم می‌شود. سیستم‌های خبره به حل مسائلی می‌پردازند که به طور معمول نیازمند تخصص‌های کاردانان و متخصصان انسانی‌ست. به منظور توانایی بر حل مسائل در چنین سطحی (ترازی)، دسترسی هرچه بیشتر اینگونه سامانه‌ها به دانش موجود در آن زمینه خاص ضروری می‌گردد.

۲) عامل‌های هوشمند
عامل‌ها (Agents) قادر به شناسایی الگوها، و تصمیم گیری بر اساس قوانین فکر کردن خود می باشند. قوانین و چگونگی فکر کردن هر عامل در راستای دستیابی به هدفش، تعریف می‌شود. این سیستم‌ها بر اساس قوانین خاص خود فکر کرده و کار خودرا به درستی انجام می‌دهند. پس عاقلانه رفتار می‌کنند، هر چند الزاما مانند انسان فکر نمی‌کنند.

اطلاعات فایل
عنوان کتاب : هوش مصنوعی

تعداد صفحات : ۴۶۲ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : فارسی

حجم : ۵.۱ Mb

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})