توضیحات محصول

اصول کابل کشی ساخت‌ یافته شبکه‌ های کامپیوتری

کابل‌ کشی شبکه ساخت‌ یافته (به انگلیسی: Structured Cabling) به زیرساخت‌ های کابل‌ کشی جهت ایجاد ارتباط میان اجزاء شبکه در محیط یک ساختمان یا یک فضای خاص گفته می‌ شود. در واقع می‌ توان کابل‌ کشی ساخت‌ یافته را مجموعه‌ ای از اصول و روش‌ های استاندارد دانست، که این مجموعه، خود به زیر مجموعه‌ هایی تقسیم می‌ گردد. منظور از زیر مجموعه، بلوک‌ های قابل کنترلی است که تجهیزات شبکه در هر بلوک، مستقل از تجهیزات موجود در سایر بلوک‌ ها مدیریت و نگهداری می‌ شوند.

کابل کشی شبکه یکی از مراحل مهم در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری است.

که می‌ بایست با دقت، ظرافت خاص و پایبندی به اصول کابل کشی ساخت‌ یافته، انجام شود.

یکی از عوامل تاثیر گذار در پشتیبانی و نگهداری یک شبکه، نحوه کابل کشی آن است. بنابراین با رعایت اصول کابل کشی ساخت یافته، در صورت بروز اشکال در شبکه، تشخیص و اشکال زدائی آن با سرعتی مناسبی انجام خواهد شد. به طور کلی، اجزاء کابل‌ کشی ساخت‌ یافته به پنج قسمت اصلی تقسیم می‌ شود که هر کدام از این قسمت‌ ها، دارای ویژگی‌ ها و استاندارد های مشخص شده‌ ای می باشند.

این قسمت‌ ها عبارت‌اند از:

• نقطه‌ی علامت گذاری (Demarcation point):

منظور از نقطه علامت گذاری، محلی در نزدیکی ساختمان (یا داخل آن) است که کابل‌ کشی شرکت مخابرات به پایان رسیده و کابل‌ کشی‌ های ارتباطی داخل ساختمان مورد نظر آغاز می‌ گردد. در واقع در این محل تجهیزاتی نصب می‌ گردد که امکان ارتباط میان شبکه ایجاد شده در داخل ساختمان و شرکت مخابرات را فراهم می‌ سازد. این ارتباط می‌ تواند از طریق خطوط تلفن، خطوط اجاره‌ ای یا … باشد.

• اتاق تجهیزات یا ارتباطات (Equipment or Telecommunication Room):

منظور از اتاق‌ های تجهیزات یا ارتباطات، به اتاق‌ هایی گفته می‌ شود که محل قرار گیری تجهیزات اصلی شبکه و همچنین تجهیزات مخابراتی می‌ باشد. کلیه اتصالات اصلی در شبکه، در این اتاق‌ ها انجام می‌ گیرد.

اغلب به این اتاق‌ ها، اتاق MC یا Main Cross Room نیز گفته می‌ شود.

• کابل‌ کشی عمودی (Vertical Cabling):

در هر طبقه از ساختمان به اتاقی نیاز است که تجهیزات اصلی مانند سوییچ شبکه و … در آن قرار گیرد و کل کابل‌ های کشیده شده در ساختمان با آن ختم شوند.

این اتاق‌ ها که با نام اتاق ER یا Equipment Room نیز شناخته می‌ شوند.

پس از اتاق MC مهمترین محل در ساختمان (یا شبکه) می‌ باشند.

حال جهت ایجاد ارتباط میان این اطاق‌ ها و اتصال آنها به اتاق MC کابل‌کشی‌ هایی باید انجام پذیرد. با توجه به اینکه این اتاق ا در طبقات مختلفی از ساختمان قرار دارند، کابل‌ ها باید به صورت عمودی در بین طبقات کشیده شوند.

این نوع کابل‌ کشی به کابل‌ کشی عمودی معروف است و مهم ترین قسمت کابل‌ کشی در شبکه می‌ باشد.

• کابل‌ کشی افقی (Horizontal Cabling):

منظور از کابل کشی افقی، انجام کابل‌ کشی میان تجهیزات داخل اتاق تجهیزات و پریز های شبکه موجود در اتاق های کاری کاربران می‌ باشد. این کابل‌ کشی، از طریق داکت‌ ها، ترانک و مسیر هایی که بر روی دیوار ها و یا در سطح زمین نصب شده‌ اند و همچنین در بعضی موارد از طریق مسیر هایی که از داخل کف کاذب و یا سقف کاذب عبور می‌ کنند انجام می‌ پذیرد.

• محیط کاری (Work Area):

محیط کاری، به محوطه یا اتاقی گفته می‌ شود که تجهیزات کاربران پایانی در آن قرار می‌ گیرد.

منظور از کاربران پایانی، همان کاربران شبکه می‌ باشند که از طریق وسایل و ماشین‌ های مختلف (مانند کامپیوتر های رومیزی، لپ تاپ، پرینتر، تلفن و …) با شبکه ارتباط برقرار می‌ نمایند.

این اتاق (محیط) محل انجام اتصال میان ماشین‌ های کاربران و پریز های شبکه می‌ باشد.

آموزش اصول کابل کشی ساخت یافته شبکه‌ های کامپیوتری را در این پی دی اف فرا خواهید گرفت.


برچسب ها:

, , , , , ,
کد محصول fr028
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 18.9 مگابایت
رفرنس هیچکدام
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 94 صفحه
فرمت ترجمه مقاله هیچکدام
فرمت مقاله انگلیسی هیچکدام
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید