توضیحات محصول

داده کاوی چیست؟

داده کاوی (Data Mining) علم و فنی است که در سال‌ های اخیر و با گسترش استفاده از فناوری اطلاعات و سیستم‌ های اطلاعاتی مورد توجه سازمان‌ ها قرار گرفت. داده کاوی کاربرد های مختلفی برای سازمان‌ ها دارد و می‌ تواند برای شرکت‌ ها در زمینه‌ های مهمی مثل بازاریابی و فروش بسیار راه گشا و مفید باشد. در ادامه با مفهوم داده و اطلاعات آشنا می‌ شویم و سپس با معنای داده کاوی و کاربرد های آن بیشتر آشنا خواهیم شد:

داده با اطلاعات چه فرقی دارد؟

بسیاری از مردم به اشتباه می‌ پندارند که داده با اطلاعات تفاوت ندارد و عموما این دو واژه را به جای هم استفاده می‌کنند. داده (Data) می‌ تواند هر نوع از کاراکتر شامل متن، عدد، کلمه، صدا و تصویر باشد و در صورتی که توسط انسان مشاهده شود لزوما معنای خاصی هم در بر نخواهد داشت. داده‌ ها عموما خام، دسته بندی و طبقه بندی نشده هستند و در صورتی که بخواهیم از آنها به صورت مستقیم استفاده کنیم عموما بی فایده خواهد بود.

حال آنکه پس از طبقه بندی، دسته بندی و ساختاردهی به داده‌ ها اطلاعات (Information) به وجود می‌ آید. می‌توان از داده‌ ها برای تصمیم گیری و یا ایجاد دانش در مورد یک مقوله استفاده کرد. اطلاعات عموما برای کاربر مفهوم دارد و قابل استفاده است. مثال: نمرات دانشجویان یک کلاس داده است. اما ترتیب نمرات، میانگین، و ارتباط نمره این درس با معدل دانشجو یا یک درس دیگر یک نمونه از اطلاعات است.

ویژگی‌های اصلی داده کاوی:

  • کشف اتوماتیک الگو ها
  • پیش بینی احتمالی نتایج و خروجی‌ ها
  • ایجاد اطلاعات اجرایی و مفید
  • تمرکز بر روی داده‌های بزرگ و مجموعه پایگاه های داده

داده کاوی چه کاری می تواند انجام دهد؟

داده کاوی عموما توسط سازمان های مشتری محور استفاده می‌ شود، این سازمان‌ ها (فروشگاه‌ ها، تولید کنندگان، خرده فروشان و فروشگاه های اینترنتی) می‌ توانند با استفاده از داده کاوی ارتباط میان اقدامات خود و عوامل درونی سازمان مثل قیمت کالا ها، تخفیفات، هزینه تبلیغات و دیگر عوامل داخلی را با عوامل بیرونی مثل مشخصات مشتریان (سن، جنسیت، درآمد و محل سکونت)، رقبا و عوامل عمومی بازار (سطح درآمد جامعه، وضعیت رونق و رکود اقتصادی) را پیدا کنند. علاوه بر این می‌ توان شاخص‌هایی مثل رضایت مشتری، درآمد و سود سازمان، مجموع سرمایه درگردش و هزینه های جاری و میزان افزایش و کاهش آنها در طول زمان را استخراج کند.

به طور مثال شرکت ویدئوی خانگی Blockbuster از داده‌ های سابق مشتریان استفاده می‌ کند. به انها ویدئوهایی پیشنهاد می‌ دهد تا آنها را تماشا کنند. والمارت (بزرگترین خرده فروش زنجیره ای جهان) برای بهبود عمکلرد عرضه کنندگان خود از داده کاوی در مقیاسی وسیع استفاده کرده است.داده‌ های ۲۹۰۰ فروشگاه در ۶ کشور برای این کار استفاده شده‌ اند و در مجموع ۷٫۵ ترابایت داده مورد بررسی قرار گرفت. ۳۵۰۰ تامین کننده به داده‌ های دسترسی پیدا کردند تا بتوانند الگو های خرید مشتریان، عمکلرد یک کالا و محصول خاص را بررسی کنند و برنامه‌ های خود را بر این پایه و اساس بهبود دهند.

فرایند داده ‌کاوی شامل سه مرحله می‌باشد:

  • کاوش اولیه
  • ساخت مدل یا شناسایی الگو با کمک احراز اعتبار/ تایید
  • بهره برداری

مرحله ۱ : کاوش

معمولا‌ این‌ مرحله با آماده سازی داده‌ها صورت می‌گیرد که ممکن است شامل: پاک سازی داده‌ها ،‌تبدیل داده‌ها‌ و‌ انتخاب زیرمجموعه‌هایی‌‌ از رکوردها‌ با‌ حجم‌ عظیمی‌ از ‌متغییرها (فیلدها) باشد. سپس با توجه‌ به‌ ماهیت‌ مساله تحلیلی‌، این‌ مرحله‌ به‌ مدل‌های‌‌ ‌پیش بینی ساده یا مدل‌های‌ آماری‌ و‌ گرافیکی برای شناسایی متغیرهای مورد نظر و تعیین پیچیدگی مدل‌ها برای استفاده در مرحله بعدی نیاز دارد.

مرحله ۲ : ساخت و احراز اعتبار مدل

این‌مرحله‌ به بررسی‌ مدل‌ های مختلف و گزینش بهترین مدل با توجه به کارآیی پیش‌بینی آن می‌ پردازد.شاید این مرحله ساده به نظر برسد، اما اینطور نیست.تکنیک‌ های‌متعددی‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ این‌ هدف توسعه یافتند. ” ارزیابی رقابتی مدل‌ ها”‌ نام گرفتند. بدین منظور مدل‌ های مختلف برای مجموعه داده‌ های یکسان‌‌ به‌ کار‌ می‌ روند‌ تا‌ کارآیی‌شان‌ با‌هم مقایسه‌ شود.سپس مدلی که‌ بهترین کارآیی راداشته باشد‌، انتخاب می‌ شود.‌ 

این‌ تکنیک‌ها عبارتند از : Bagging,Boosting ,Stacking و Meta-learning .

مرحله ۳ : بهره برداری

آخرین‌ مرحله‌ مدلی‌ را که‌ در مرحله قبل‌ انتخاب‌ شده است.در داده‌ های‌ جدید به کار‌ می‌ گیرد تا پیش‌بینی‌ های‌ خروجی‌ های مورد انتظار را تولید نماید.داده کاوی‌ به‌ عنوان‌ ابزار‌ مدیریت‌ اطلاعات‌ برای‌ تصمیم گیری‌،‌ عمومیت‌ یافته‌ است.اخیرا‌،‌ توسعه تکنیک‌ های تحلیلی جدید در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است (مثلا Classification Trees)، اما هنوز داده کاوی مبتنی بر اصول آماری نظیر (EDA) می‌باشد.


برچسب ها:

, , , , , , , , , , , , , ,
کد محصول fr047
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 2.08 مگابایت
رفرنس ندارد
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 103 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید

*

code

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.