توضیحات محصول

جی کوئری یا JQuery چیست؟

JQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپتی سبک و سریع است که شعارش “کمتر بنویس و بیشتر انجام بده” و هدفش استفاده آسان و سریع از امکانات جاوا اسکریپت در وب سایت است. برای یادگیری JQuery باید اطلاعات پایه‌ ای در مورد HTML، CSS و JavaScript داشته باشید. جی کوئری کارهایی که نیاز به کدنویسی‌ های فراوان جاوا اسکریپت دارد را به گونه‌ ای ساده می‌ کند که می‌ توانید با یک خط کد همه آنها را انجام دهید.

نکته:

جی کوئری جایگزینی برای جاوا اسکریپت نیست.با این که برخی میانبر های نحوی نوشتاری را در اختیارتان می‌ گذارد اما کدی که هنگام استفاده از جی کوئری خواهید نوشت هنوز هم جاوا اسکریپت می‌ باشد. زبان برنامه نویسی JavaScript، یک زبان برنامه نویسی خیلی پیچیده و گسترده است و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله خیلی زیادی نیاز دارد. jQuery فریم‌ورکی که بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است. به زبان ساده می‌ توان گفت، برنامه نویس با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده و قانون تعریف کرده است و یک دستور زبان جدید ساخته که شما با آن قواعد یه کد به مراتب بسیار ساده‌تر می‌ نویسید.سپس آن فایل فریم‌ ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می‌ کند.سپس آن ها را اجرا می‌کند.

همراه با یک مثال ساده، توضیح بیشتر ارائه می‌شود:

مثلا زبان فارسی را در نظر بگیرید که بسیار گسترده است.حال ما درنظر داریم یه کتاب کوچک بنویسم و برای ۲۰۰۰ لغت پرکاربرد زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم.به عنوان مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم: (در = ^-^) با این علامت‌ های اختصاری ما می‌ توانیم کلمات و جملات خاصی را به صورت خیلی مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر یک متن را با این علامت‌ های اختصاری بنویسیم و آن کتاب مرجع را نیز در اختیار شخص ثالثی قرار دهیم، آن شخص می‌ تواند علامت‌ ها را دیده و با مراجعه به کتاب مرجع، متن اصلی را مشاهده کنید.

عملکرد JQuery

کار JQuery هم در واقع به همین صورت است. جی کوئری یک فایل javascript چند هزار خطی هست که در آن یک سری کار هایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام می‌ دادند را، خلاصه کرده است. به عنوان مثال برای مخفی کردن یک DIV کافی است که به اندازه یک نیم خط کد بنویسم. (در حالی که قبلا باید ده‌ ها خط کد جاوا اسکریپت برای این کار نوشته می‌ شد)

خود فایل JQuery در واقع حکم همان کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر است که اگر شما فایل اصلی جی کوئری را به صفحه لینک نکنید و دستورات خودتان را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌ افتد و در واقع دستوران برای شما کار نخواهند کرد. چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد. البته باید در نظر داشت که خود فریم ورک‌ ها هم محدودیت دارند، چون کل یک زبان برنامه نویسی را پوشش نمی‌ دهند و یا گا ها سنگین هستند، چون مثلا ما به همه توابع داخل یه فریم‌ ورک احتیاجی نداریم، (در مورد مثال کتاب مرجع هم ممکن است کسی به همه ۲۰۰۰ لغت احتیاجی نداشته باشد).

در استفاده از JQuery ما دو تا فایل خواهیم داشت:

– یک فایل، خود فایل JQuery می‌ باشد که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.
– فایل دوم فایل JS ای هست که دستورات ما بر اساس قوانین Jquery داخلش نوشته شده است. (البته می‌ تواند این دستورات را در داخل کد های صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت.)


برچسب ها:

, , , ,
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 4 مگابایت
رفرنس ندارد
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 103 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

شما باید وارد شوید و یک خریدار محصول باشید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

نظری بدهید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.