توضیحات محصول

هوش مصنوعی

تعاریف متفاوتی برای هوش مصنوعی وجود دارد:

۱- (Intelligence Artificial) تکنیکی برای خلق کردن ماشین‌ هایی است که قادر به فکر کردن بدون نیاز به انسان‌ ها باشد.

۲- AI شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که به اتوماسیون رفتار هوشمند می‌ پردازد.

۳- هوش مصنوعی شاخه‌ ای از علوم کامپیوتر است که کامپیوتر ها را قادر می‌سازد تا قابلیت هوشمندانه انسان‌ ها را نظیر ادراک، یادگیری، حل مسائل هوشمند، استدلال و …. را داشته باشد.

۴- علم و مهندسی ساخت ماشین‌ های هوشمند، خصوصا برنامه‌های کامپیوتری هوشمند. جان مک کارتی(استنفورد).

۵- هوش عموما بعنوان زیر شاخه‌ ای از کامپیوتر محسوب شده و ارتباط تنگاتنگی با عصب شناسی، علوم شناختی، روانشناسی شناختی، منطق ریاضی و مهندسی است.(پژوهشکده IBM)

۶- هوش مصنوعی شاخه‌ ای از علوم و مهندسی کامپیوتر است که روی ایجاد رفتار شبیه انسان متمرکز شده است.

۷- هوش عبارتست از : ایجاد ظرفیت برای انجام وظایفی که عموما بعنوان ویژگی‌ های انسان شناخته می‌ شود در کامپیوتر. این ظرفیت‌ ها شامل: استدلال، اکتشاف مفهوم، تعمیم، یادگیری و غیره می‌ باشد.(کارنگی ملون)

شاید بتوان هوش مصنوعی را این گونه توصیف کرد:

مطالعه این که چگونه کامپیوترها را می‌ توان وادار به کارهایی کرد که در حال حاضر انسان ها آنها را صحیح یا بهتر انجام می‌ دهند. هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین از خود نشان می‌ دهد و یا به دانشی در کامپیوتر که سعی در ایجاد آن دارد گفته می‌ شود. بیشتر نوشته‌ ها و مقاله‌ های مربوط به هوش مصنوعی آن را «دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند» تعریف کرده‌ اند.یک عامل هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را بالا می‌برد.

دو زمینه پر کاربرد در هوش مصنوعی:

۱) سیستم‌ های خبره

سیستم‌ های خبره زمینه‌ ای پرکاربرد در هوش مصنوعی ای و مهندسی دانش ا‌ست.که با توجه به نیاز روز افزون جوامع بر اتخاذ راه ‌حل‌ ها و تصمیمات سریع در مواردی که دانش‌ های پیچیده و چندگانه انسانی مورد نیاز است. بر اهمیت نقش آنها افزوده هم می‌ شود. سیستم‌ های خبره به حل مسائلی می‌ پردازند که به طور معمول نیازمند تخصص‌ های کاردانان و متخصصان انسانی‌ است.

دسترسی هرچه بیشتر اینگونه سامانه‌ ها به دانش موجود در آن زمینه خاص ضروری می‌ گردد.

۲) عامل‌ های هوشمند

عامل‌ ها (Agents) قادر به شناسایی الگو ها، و تصمیم گیری بر اساس قوانین فکر کردن خود می باشند.قوانین و چگونگی فکر کردن هر عامل در راستای دستیابی به هدفش، تعریف می‌شود.

این سیستم‌ ها بر اساس قوانین خاص خود فکر کرده و کار خودرا به درستی انجام می‌دهند.پس عاقلانه رفتار می‌ کنند، هر چند الزاما مانند انسان فکر نمی‌ کنند.


برچسب ها:

, , , ,
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 5.1 مگابایت
رفرنس ندارد
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 462 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

شما باید وارد شوید و یک خریدار محصول باشید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

نظری بدهید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.