توضیحات محصول

تعریف اتکاپذیری (Reliability):

اتکاپذیری یا Reliability از فاکتور های سنجش کارآیی نرم افزار که برخالف سایر فاکتور ها (نظیر خوانایی، کیفیت، پیچیدگی و …) به‌ صورت مستقیم و از روی داده‌ های آماری و تاریخی به‌ دست می‌ آید. یک تعریف آماری برای اتکاپذیری از بدین‌ گونه ارائه می‌ شود: احتمال عاری از بدون شکست بودن (Free Failure) یک برنامه‌ ی کامپیوتری در یک محیط مشخص و در یک زمان مشخص را میزان اتکاپذیری آن برنامه می‌ نامند.

تعریف شکست (Failure):

در ادامه‌ ی تعریف اتکاپذیری، کلمه‌ ی شکست یا Failure می‌ بایست تعریف شود.

در منبع اصلی اشاره شده در تمام تعریف‌ های شکست در محافل کیفیت و اتکاپذیری نرم افزار تعریف زیر به چشم می‌ خورد. شکست عبارتست از عدم همخوانی (nonconformance) نرم افزار با خواسته‌ های (requirement) آن. البته باید اشاره کرد که شکست‌ ها غالبا ناشی از خطا های (Errors) نرم افزار – چه در کدنویسی، چه در طراحی – هستند و ممکن است بسیار فاجعه‌ بار یا بسیار کوچک باشند.

همچنین باید به‌ خاطر داشت که هر خطایی لزوما به شکست منجر نمی‌ شود.چه بسا نرم افزار های در حال استفاده‌ ای که دارای خطا های کشف نشده‌ اند.

تعریف ترمیم یا Restore:

در عمل، یکی از معیار های سنجش بزرگی (شدت) یک شکست را می‌ توان پیچیدگی و زمانبری تصحیح آن دانست.

گاه یک شکست کوچک را می‌ توان در چند ثانیه رفع (ترمیم) کرد (مخصوصا اگر در مراحی اولیه‌ ی طراحی و پیش از انتشار پروژه باشد) و گاه برطرف نمودن یک شکست می‌ تواند به هفته‌ ها یا ماه‌ ها زمان احتیاج داشته و حتی کل پروژه را نابود کند.


برچسب ها:

, , , ,
کد محصول fr03
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 3.4 مگابایت
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان انگلیسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 265 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید

*

code

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.