توضیحات محصول

سیستم عامل چیست؟

کلمه OS مخفف عبارت Operating System به معنای “سیستم عامل” است. سیستم عامل  ها برنامه‌ ای است که پس از بایوس و Boot Loader، بر روی RAM قرار گرفته و کنترل سیستم را بر عهده می‌ گیرد. به زبان ساده، سیستم عامل ها برنامه‌ ای است که استفاده از سیستم و کامپیوتر را بسیار آسان و بهینه‌ تر کرده و امکان مولتی تسکینگ را برای کاربر فراهم می‌ کنند. همچنین منابع سخت افزاری را مدیریت و سازماندهی کرده و به عنوان رابط میان کاربر و سخت افزار عمل می‌ کند. در واقع می‌ توان گفت سیستم عامل ها مهمترین برنامه کنترل کننده است. همچنین سیستم عامل‌ها معمولا امکانات اولیه برای کارکردن با سیستم را در اختیار کاربر قرار می‌ دهند و با استفاده از منابع خود امکان تهیه و اجرای نرم افزار های مختلف برای استفاده بهینه از سیستم را فراهم می‌کنند.

وظایف سیستم عامل ها چیست؟

سیستم عامل دارای دو هدف اصلی نیز می‌باشد:

سیستم عامل استفاده از کامپیوتر را ساده می‌ سازد.این بدان معناست که مثلا کاربر یا برنامه نویس بدون درگیر شدن با مسائل سخت افزاری دیسک‌ ها به راحتی فایلی را بر روی دیسک ذخیره و حذف کند. این کار در واقع با به کار بردن دستورات ساده‌ ای که فراخوان‌ های سیستمی(System Calls) را صدا می‌ زنند انجام می پذیرد. در صورت عدم وجود سیستم عامل ها کاربرو یا برنامه نویس می‌ بایست آشنایی کاملی با سخت افزار های مختلف کامپیوتر(مثل: مانیتور، فلاپی، کی برد و غیره) داشته باشد و روتین‌ هایی برای خواندن و یا نوشتن آنها به زبان‌ های سطح پائین بنویسد. از این جنبه به سیستم عامل با عنوان ماشین توسعه یافته(Extended machine) یا ماشین مجازی(Virtual machine) یاد می‌ شود که واقعیت سخت افزار را از دید برنامه نویسان مخفی می‌ سازد.

وظیفه دوم سیستم عامل مدیریت منابع(Resource Management) می‌ باشد.یعنی سیستم عامل باعث استفاده بهینه و سودمند(اقتصادی) از منابع سیستم می‌ گردد.منظور از منابع پردازنده‌ ها، حافظه‌ ها، دیسک‌ ها موس‌ ها، چاپگر ها، فایل‌ ها، پورت‌ ها و غیره  هستند.

یک سیستم کامپیوتری منابع نرم افزاری و سخت افزاری بسیار دارد که ممکن است در حین اجراء برنامه لازم باشند.سیستم عامل همانند مدیر منابع عمل کرده و آنها را بر حسب نیاز به برنامه‌ های مشخصی تخصیص می‌ دهد.

سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل معمولا اولین برنامه‌ های است که پس از بوت شدن در حافظه بار می‌ شود. پس از بار شدن قسمتی از سیستم عامل بطور دائم در حافظه باقی(Resident) می‌ ماند. قسمت‌ های دیگر با توجه به کاربرد کامپیوتر توسط کاربر از دیسک به حافظه آورده می‌ شود. به قسمت اصلی سیستم عامل که وظایف مهم آن را انجام می‌ دهد هسته یا Kernel گفته می‌ شود.هسته سیستم عامل برنامه‌ ای است که در تمامی اوقات بر روی کامپیوتر در حال اجراست.

سیستم عامل، نوع و نحوه مشاهده اطلاعات و انجام عملیات مورد نظر را نیز مشخص می‌ نماید.برخی از سیستم‌ های عامل از یک رابط کاربر گرافیکی معروف به GUI که از کلمات Graphical User Interface اقتباس شده است، استفاده می‌ نمایند. در این نوع از سیستم‌ های عامل، اطلاعات با استفاده از تصاویر(آیکون، دکمه‌ ها، جعبه‌ های محاوره‌ ای و پنجره‌ ها) و کلمات ارائه می‌گردد(ویندوز نمونه‌ای از اینگونه سیستم‌ های عامل است).سایر سیستم‌ های عامل ممکن است از یک رابط کاربر مبتنی بر متن به منظور تعامل با کاربر استفاده نمایند.


برچسب ها:

, , , , , , , ,
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 5.9 مگابایت
رفرنس ندارد
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 944 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

شما باید وارد شوید و یک خریدار محصول باشید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

نظری بدهید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.