توضیحات محصول

در حالت کلی سه گام اساسی برای نوشتن هر برنامه‌ ای وجود دارد. که این سه گام بشرح ذیل است:

گام اول:

درک و فهم کامل مسئله: برای غلبه بر یک مسئله و رسیدن به راه حل آن، اولین گام فهمیدن کامل آن مسئله است. بدون آگاهی از صورت مسئله و درک حدود و ابعاد آن، نمی توان به راه حل مطلوبی دست یافت. یکی از اساسی ترین عوامل شکست برنامه‌ ها، عدم فهم و درک کامل آنها می‌ باشد. زحمت زیاد و تلاش شبانه روزی برای نوشتن یک برنامه، لزوما منجر به یک نتیجه مطلوب نمی‌ شود. تلاش و پشت کار، ضروری است اما قبل از آن باید بدانیم که مسئله دقیقا چیست و چه چیزی را مطالبه می‌کند. قبل از انجام هر کاری، باید در مورد آن به خوبی فکر کرد. در مهندسی نرم افزار روش‌ ها و متد های متعدد و استانداری وجود دارند که توسعه دهندگان نرم افزار به کمک آنها می‌توانند گام نخست را به شکل صحیحی بردارند.

گام دوم:

پیاده سازی منطق برنامه: این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. برنامه نویس پس از درک مسئله، اکنون باید به راه حل آن مسئله برسد. این کار بسیار پیچیده است و ممکن است روز ها و یا حتی ماه‌ ها طول بکشد تا به اتمام برسد. هر چقدر ابعاد و نیازمندی‌ های مسئله بزرگ و وسیع باشند، مدت زمان انجام این کار نیز طولانی‌تر می‌ شود.متأسفانه بعضی از برنامه نویسان این گام را بخوبی طی نمی‌ کنند و به اندازه کافی حوصله به خرج نمی‌ دهند تا به شکل صحیحی به اتمام برسد. آنها تصور می‌ کنند همه چیز را از قبل می‌ دانند و نیازی به صرف وقت برای انجام این کار ندارند. این درست است که هر چقدر مدت زمان توسعه یک نرم افزار بیشتر شود، هزینه آن نیز بالا می‌ رود اما مهندسان نرم افزار نباید به خاطر کم کردن هزینه توسعه نرم افزار، در انجام این کار مهم و اساسی کوتاهی کنند.

در این مرحله قرار نیست چیزی بر روی کامپیوتر بصورت عملی پیاده سازی شود و معمولا عمده ابزار برنامه نویس در این مرحله کاغذ و قلم می‌ باشد. او با کشیدن خطوط و شکل‌ های هندسی ابتدایی همانند مستطیل و یا دایره و مرتبط کردن آنها با یکدیگر سعی می‌ کند به یک ایده مناسب که او را در رسیدن به راه حل نهایی کمک کند، برسد. همچنین از روش‌ هایی همانند الگوریتم، فلوچارت، UML و غیره نیز ممکن است کمک بگیرد. این گام زمانی به شکل صحیح به اتمام می‌ رسد که در نهایت به یک مدل برسیم. یک مدل، تجسمی از برنامه واقعی است که باید نوشته شود.
الگوریتم و فلوچارت
الگوریتم و فلوچارت

گام سوم:

پیاده سازی عملی برنامه: برای انجام این کار نیاز به ابزار های لازم می‌ باشد. خوشبختانه در بازار طیف وسیعی از نرم افزار های لازم جهت پیاده سازی عملی نرم افزار وجود دارد که نسخه‌ های جدید آنها قابلیت‌ های فوق العاده‌ ای دارند. در زیر به چند مورد اساسی می‌ توان اشاره کرد:

۱- نرم افزار های مدیریت بانک‌ های اطلاعاتی. (مثل SQL Server و یا Access)
۲- نرم افزار های برنامه نویسی. (مثل Visual Studio .Net و یا Delphi)
۳- نرم افزار های تولید گزارش. (مثل Crystal Reports و یا FastReports)

برنامه نویس باید دانش و تجربه کافی در زمینه کار با این نرم افزار ها را داشته باشد. واقعیت امر این است که در دنیای امروزی، نرم افزار های مربوط به برنامه نویسی و توسعه نرم افزار آنقدر بزرگ و پیچیده شده‌ اند که تقریبا امر برنامه نویسی انفرادی را عملا غیر ممکن کرده اند. مثلا: برنامه نویسی بازی‌ های کامپیوتری، برنامه نویسی شبکه و اینترنت و غیره همگی شاخه‌ های متعدد برنامه نویسی می‌ باشند که هر کدام از آنها آنقدر پر زحمت و پیچیده می‌ باشد که تسلط بر آن به سال‌ های زیادی مطالعه، تحقیق و تجربه نیاز دارد.


برچسب ها:

, ,
کد محصول fr024
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 0.4 مگابایت
رفرنس هیچکدام
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 23 صفحه
فرمت ترجمه مقاله هیچکدام
فرمت مقاله انگلیسی هیچکدام
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید