توضیحات محصول

الگوریتم رمزنگاری:

به هر الگوریتم یا تابع ریاضی گفته می‌ شود که:

به علت دارا بودن خواص مورد نیاز در رمزنگاری، در پروتکل‌ های رمزنگاری مورد استفاده قرار گیرد.

اصطلاح الگوریتم رمزنگاری یک مفهوم جامع است. لازم نیست هر الگوریتم از این دسته، به طور مستقیم برای رمزگذاری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.

بلکه صرفا وجود کاربرد مربوط به رمزنگاری مدنظر است.

در گذشته سازمان‌ ها و شرکت‌ هایی که نیاز به رمزگذاری یا سرویس‌ های دیگر رمزنگاری داشتند.

الگوریتم رمزنگاری منحصر به‌ فردی را طراحی می‌ نمودند.

به مرور زمان مشخص گردید که گاهی ضعف‌ های امنیتی بزرگی در این الگوریتم‌ ها وجود دارد.

که موجب سهولت شکسته شدن رمز می‌ شود. به همین دلیل امروزه رمزنگاری مبتنی بر پنهان نگاه داشتن الگوریتم رمزنگاری منسوخ شده‌ است. در روش‌ های جدید رمزنگاری، فرض بر این است که اطلاعات کامل الگوریتم رمزنگاری منتشر شده‌ است و آنچه پنهان است فقط کلید رمز است.

روش‌ های رمزنگاری:

۱) روش متقارن Symmetric

در این روش هر دو طرفی‌که قصد رد و بدل کردن اطلاعات را دارند از یک کلید مشترک برای رمزگذاری و نیز بازگشایی رمز استفاده می‌ کنند. در این حالت بازگشایی و رمزگذاری اطلاعات دو فرآیند معکوس یکدیگر می‌ باشند. مشکل اصلی این روش این است که کلید مربوط به رمزگذاری باید بین دو طرف به اشتراک گذاشته شود. این سوال پیش می‌ آید که دو طرف چگونه می‌ توانند این کلید را به طور امن بین یکدیگر رد و بدل کنند.

۲) روش نامتقارن Asymmetric

این روش برای حل مشکل انتقال کلید در روش متقارن ایجاد شد. در این روش به جای یک کلید مشترک از یک جفت کلید به نام‌ های کلید عمومی و خصوصی استفاده می‌ شود. بسته به کاربرد گاهی از کلید عمومی برای رمزگذاری و از کلید خصوصی برای رمزگشایی استفاده می‌ شود. گاهی نیز بر عکس، کلید خصوصی برای رمزگذاری و کلید عمومی برای رمزگشایی به کار می‌ رود. دو کلید عمومی و خصوصی با یکدیگر متفاوت هستند. با استفاده از روابط خاص ریاضی محاسبه می‌ گردند. رابطه ریاضی بین این دو کلید به گونه‌ ای است که کشف کلید خصوصی با در اختیار داشتن کلید عمومی، عملا ناممکن است.

مقایسه رمزنگاری الگوریتم‌ های متقارن و نامتقارن

دو نفر به نام‌ های Needham و Schroeder بعد از تحقیق به این نتیجه رسیدند که:

طول پیغامی‌ که با الگوریتم‌ های متقارن ‏می‌ تواند رمزنگاری شود از الگوریتم‌ های نامتقارن کمتر است. با تحقیق به این نتیجه رسیدند که الگوریتم‌ های ‏متقارن الگوریتم‌ های بهینه‌ تری هستند. اما وقتی‌ که بحث امنیت پیش می‌‌ آید الگوریتم‌ های نامتقارن کارایی‌ بیشتری ‏دارند. به طور خلاصه می‌ توان گفت که الگوریتم‌ های متقارن دارای سرعت بالاتر و الگوریتم‌ های نامتقارن دارای ‏امنیت بهتری هستند. در ضمن گاهی‌ از سیستم ترکیبی‌ از هر دو الگوریتم استفاده می‌ کنند. که به این الگوریتم‌ ها الگوریتم ‏های ترکیبی‌ (hybrid) گفته می‌ شود.


برچسب ها:

, , , , ,
کد محصول fr010
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 1.8 مگابایت
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 113 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید

*

code

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.