توضیحات محصول

آموزش ویندوز سرور Hyper-v

ابتدا به تاریخچه مجازی سازی در شرکت مایکروسافت نگاهی بیاندازیم:

مایکروسافت در سال ۲۰۰۳ با خرید تکنولوژی مجازی سازی شرکت Connectix پا به عرصه مجازی سازی شد.در سال ۲۰۰۴ مایکروسافت اولیم محصول مجازی سازی را با نام Microsoft Virtual Server 2005 به بازار عرضه کرد.در سال ۲۰۰۵ نسخه R2 همین محصول را روانه بازار کرد.

اما در سال ۲۰۰۸ نسل جدیدی از محصولات مجازی سازی در مایکروسافت به نام Hyper-V در نسخه Microsoft Hyper-V Server 2008 وارد بازار شد. در سال ۲۰۰۹ نسخه Windows Server 2008 R2 Hyper-V به بازار عرضه شد که مهم ترین تفاوت آن کار بر روی سیستم عامل‌ های ۶۴ بیتی بود. در سال ۲۰۱۱نسخه Windows Server 2008 R2 SP1 Hyper-V وارد بازار شد که به نسل دوم مجازی سازی معروف شد. در نهایت در سال ۲۰۱۲ نسل سوم تکنولوژی مجازی سازی با نام Windows Server 2012 Hyper-V شاخ بعضی شرکت‌ ها را شکست. مایکروسافت همزمان با انتشار سیستم‌ عامل سرور ویندوز ۲۰۱۲، پلتفرم مجازی‌ سازی Hyper-V خود را نیز به‌ روزرسانی کرد. این نرم‌ افزار که نسل سوم آن عرضه شده است. رایگان بوده و به دو صورت نصب می‌ شود یا همراه با ویندوز سرور ۲۰۱۲ یا در قالب یک بسته قابل نصب جداگانه.

ویژگی ها و امکانات خاص Hyper-V در ویندوز سرور ۲۰۱۲:

Hyper-V شامل ویژگی‌ ها و امکاناتی است که شما باید پیش از این برای به‌ دست آوردن و استفاده از آن‌ ها هزینه پرداخت می‌ کردید. در حقیقت مایکروسافت Hyper-V را به عنوان یک امتیاز ویژه به کاربران سیستم‌ عامل سرور خود هدیه می‌ دهد تا آن‌ ها را به استفاده از این سیستم‌ عامل ترغیب کند. حتی Hyper-v امکاناتی را به همراه دارد که توسط دیگر ابزار های Hypervisor به هیچ عنوان قابل دسترسی نیستند.(مانند مهاجرت از یک سرور به سرور دیگر بدون نیاز به اشتراک‌ گذاری و تبادل اطلاعات میان این دو سرور).

ویژگی های دیگر هایپر وی

Hyper-V از ویژگی‌ های دسترسی بالا و تداومی (Resiliency) میزبان‌ ها نظیر همانند‌ سازی (Replication) یک سرور به صورت آف‌‌ سایت به خوبی پشتیبانی می‌ کند. همچنین می‌ تواند برخی از کار ها و عملیات‌ ها را بسیار بهتر و کامل‌ تر از سکو های مجازی‌ سازی VMware و Citrix فارغ از سیستم‌ عامل (ویندوز دسکتاپ، لینوکس، ویندوز سرور و…) انجام دهد. به این مزایا، رایگان بودن این ابزار را نیز اضافه کنید. بخشی از مجوز ویندوز سرور ۲۰۱۲ است و می‌ تواند روی یک سخت‌ افزار مشخص، انواع ماشین‌ های مجازی مبتنی بر سیستم‌ عامل‌ های دیگر را میزبانی کرده و با استفاده از یک محیط یکپارچه در ویندوز سرور ۲۰۱۲، یک مدیریت سراسری و مرتب را برای سخت‌ افزار و ماشین‌ های مجازی تعریف شده فراهم کند.

بسیاری از ویژگی‌ های تازه Hyper-V هم‌ اکنون در دیگر سکو های مجازی‌ سازی نیز یافت می‌ شوند.اما به اعتقاد من Hyper-V اهمیت بیشتری دارد؛

زیرا مایکرو سافت توسعه‌ دهنده آن است و این سکو را به‌صورت ساده و ارزان در سیستم‌ عامل سرور خود گنجانده و به‌صورت یک بسته یکپارچه ارائه می‌ کند. این ویژگی به‌صورت بالقوه برای سازمان‌ ها صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها را به همراه خواهد داشت و مدیران سیستم را از جهت سازگاری با سیستم‌ های ویندوزی مطمئن می‌ کند.


برچسب ها:

, , , , ,
کد محصول fr025
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 2.3 مگابایت
رفرنس هیچکدام
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 30 صفحه
فرمت ترجمه مقاله هیچکدام
فرمت مقاله انگلیسی هیچکدام
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید