توضیحات محصول

آموزش کامل و جامع مدار منطقی

مدار منطقی تقریبا در تمامی سیستم‌ های دیجیتال امروزی خصوصا سیستم‌ های کامپیوتر و سخت افزاری یافت می‌ شود.

در سیگنال دیجیتال، یک دروازه منطقی یا گیت منطقی (Logical gate) روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌ دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌ کند.این منطق معمولا طبق منطق بولی است که به طور مشترک در تمام مدار های دیجیتالی یافت می‌ شود. و اما منطق بولی چیست؟

مدار منطقی در ریاضیات

در ریاضیات و به خصوص در منطق ریاضی، جبر بولی زیر مجموعه‌ ای از جبر است.

 در آن مقدار متغیر ها، درست یا غلط است که در علوم کامپیوتر و دیجیتال همان قطع/وصل و یا ۱/۰ است.گیت‌ های منطقی عمدتا از قطعات الکترونیکی مانند دیود ها و ترانزیستور ها تشکیل می‌ شوند، ولی ممکن است از قطعات الکترومغناطیسی مانند رله‌ ها، قطعات اپتیکال یا حتی مکانیکی ساخته شوند.گیت‌ های منطقی از مبنای دودویی یا همان اعداد باینری پیروی می‌ کنند. در نتیجه آنها را بیشتر در مدارات دیجیتال می‌ بینیم و یا حتی بخشی از یک مدار آنالوگ که به صورت دیجیتال کار می‌ کند. یک مادربرد مملو از مدارات منطقی است.

گیت‌های منطقی دیجیتال:

گیت‌ های منطقی، مدار هایی الکترونیکی هستند که روی یک یا چند سیگنال ورودی عمل می‌ کنند.

و یک سیگنال خروجی تولید نمایند.

سیگنال‌ های الکترونیکی مانند ولتاژ ها یا جریان‌ هایی که در سرتاسر یک سیستم دیجیتال وجود دارند.دو مقدار جدا از هم اختیار می‌ کنند. مدار هایی که با ولتاژ کار می‌ کنند به دو سطح ولتاژ که نمایشگر یک متغیر دودویی و برابر با منطق ۱ و منطق صفراند واکنش نشان می‌ دهند. مثال یک سیستم دیجیتال خاص، ممکن است منطق صفر را به عنوان سیگنالی برابر با صفر ولت و منطق ۱ را بصورت سیگنالی برابر با ۴ ولت تعریف کند.

سطوح منطقی:

یک ورودی یا خروجی منطقی بولین فقط یک از دو حالت منطقی را قبول می‌ کند.

این دو سطح در هر مطلبی نام خاص خود را دارند از جمله: خاموش / روشن – بالا (H) / پایین (L) – یک / صفر – درست (T) / غلط (F) – مثبت / منفی – مثبت / زمین – مدار باز / مدار بسته – YES / NO.

نکته : بنا به قرارداد و معمولا، از ۱ و ۰ استفاده می‌ شود.


برچسب ها:

, , , , ,
کد محصول fr017
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 1.8 مگابایت
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 374 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید

*

code

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.