توضیحات محصول

دستور کار آزمایشگاه مدارهای منطقی

منطق دیجیتال یا منطق بولی یکی از اساسی‌ ترین مفاهیم در سیستم‌ های کامپیوتری مدرن است.

منطق دیجیتال:

مجموعه‌ ای از قوانین است که به ما کمک می‌ کند، تا بر اساس تعدادی سوال «بله، خیر» تصمیمات پیچیده‌ تری بگیریم.

مدارات منطقی دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌ شوند:

مدارات ترکیبی (Combinational Circuits) و مدارات ترتیبی (Sequential Circuits).تغییرات در مدارات ترکیبی به صورت «آنی» صورت می‌ پذیرد.یعنی خروجی مدار به محض تغییر ورودی تغییر می‌ کند.(البته این تغییر با تأخیر بسیار کوچکی اتفاق می‌ افتد.چرا که انتشار سیگنال در میان عناصر مدارات دیجیتال نیاز به صرف زمان دارد. هر چند که این زمان بسیار کم است). اما مدارات ترتیبی دارای یک سیگنال کلاک (ساعت) هستند که عبور سیگنال بین طبقات مختلف مدار در لبه‌ های کلاک اتفاق می‌ افتد. عموما مدارات ترتیبی به وسیله‌ ی بلوک‌ هایی از مدارات ترکیبی ساخته می‌ شوند. این بلوک‌ ها توسط عناصر حافظه‌ ای که به وسیله‌ ی سیگنال کلاک فعال می‌ شوند از هم جدا شده‌ اند.

گیت‌های منطقی

یک گیت منطقی روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌ دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌ کند.به دلیل اینکه خروجی هر گیت یکی از سطوح منطقی است. پس می‌ توان آن خروجی را به ورودی گیت (های) دیگری متصل نمود. بدیهی است که نمی‌ توان دو خروجی را با هم به یک ورودی متصل نمود چرا که در این صورت سطوح ولتاژی به وجود خواهد آمد که خارج از محدوده منطقی خواهد بود. در الکترونیک به این کار اتصال کوتاه می‌ گویند که خیلی خطرناک است. در منطق الکترونیک، هر سطح منطقی نماینده ولتاژ معینی است (که این ولتاژ به نوع منطقی که استفاده می‌ شود بستگی دارد). هر گیتی برای تولید ولتاژ مناسب به منبع تغذیه نیاز دارد. در بلوک دیاگرام مدار های منطقی، منبع تغذیه نمایش داده نمی‌ شود، ولی در شماتیک کامل اتصالات منبع ضروری است.


برچسب ها:

, , ,
قابل ویرایشمی باشد
قابل پرینتمی باشد
حجم فایل0.6 مگابایت
محتوای فایل دانلودیZip
زبانفارسی
فرمت فایلپی دی اف
تعداد صفحات24 صفحه
جزئیات محصولاین محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

    شما باید وارد شوید و یک خریدار محصول باشید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید.

    For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

    If you agree to these terms, please click here.

    نظری بدهید