توضیحات محصول

دستور کار آزمایشگاه مدارهای منطقی

منطق دیجیتال یا منطق بولی یکی از اساسی‌ ترین مفاهیم در سیستم‌ های کامپیوتری مدرن است.

منطق دیجیتال:

مجموعه‌ ای از قوانین است که به ما کمک می‌ کند، تا بر اساس تعدادی سوال «بله، خیر» تصمیمات پیچیده‌ تری بگیریم.

مدارات منطقی دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌ شوند:

مدارات ترکیبی (Combinational Circuits) و مدارات ترتیبی (Sequential Circuits).تغییرات در مدارات ترکیبی به صورت «آنی» صورت می‌ پذیرد.یعنی خروجی مدار به محض تغییر ورودی تغییر می‌ کند.(البته این تغییر با تأخیر بسیار کوچکی اتفاق می‌ افتد.چرا که انتشار سیگنال در میان عناصر مدارات دیجیتال نیاز به صرف زمان دارد. هر چند که این زمان بسیار کم است). اما مدارات ترتیبی دارای یک سیگنال کلاک (ساعت) هستند که عبور سیگنال بین طبقات مختلف مدار در لبه‌ های کلاک اتفاق می‌ افتد. عموما مدارات ترتیبی به وسیله‌ ی بلوک‌ هایی از مدارات ترکیبی ساخته می‌ شوند. این بلوک‌ ها توسط عناصر حافظه‌ ای که به وسیله‌ ی سیگنال کلاک فعال می‌ شوند از هم جدا شده‌ اند.

گیت‌های منطقی

یک گیت منطقی روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌ دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌ کند.به دلیل اینکه خروجی هر گیت یکی از سطوح منطقی است. پس می‌ توان آن خروجی را به ورودی گیت (های) دیگری متصل نمود. بدیهی است که نمی‌ توان دو خروجی را با هم به یک ورودی متصل نمود چرا که در این صورت سطوح ولتاژی به وجود خواهد آمد که خارج از محدوده منطقی خواهد بود. در الکترونیک به این کار اتصال کوتاه می‌ گویند که خیلی خطرناک است. در منطق الکترونیک، هر سطح منطقی نماینده ولتاژ معینی است (که این ولتاژ به نوع منطقی که استفاده می‌ شود بستگی دارد). هر گیتی برای تولید ولتاژ مناسب به منبع تغذیه نیاز دارد. در بلوک دیاگرام مدار های منطقی، منبع تغذیه نمایش داده نمی‌ شود، ولی در شماتیک کامل اتصالات منبع ضروری است.


برچسب ها:

, , ,
کد محصول fr013
قابل ویرایش می باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 0.6 مگابایت
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 24 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید

*

code

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.