توضیحات محصول

شبکه های کامپیوتری

امروزه شبکه کردن کامپیوتری به یکی از نیاز های مهم شرکت‌ ها و سازمان‌ های بزرگ و کوچک تبدیل شده است. فرقی نمی‌ کند چه شرکتی با چه موضوع فعالیتی باشد. در حال حاضر همه شرکت‌ ها و سازمان‌ ها مجبورند برای امور جاری و اداری روزانه شان از کامپیوتر استفاده نمایند. این نیاز را حتما خواهد داشت که اطلاعات مورد نیاز و مهم شرکت را بین این کامپیوترها به اشتراک بگذارد. تا هر کاربری با هر کامپیوتری در محیط فعالیت اداری بتواند در اسرع وقت به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشد. این نیاز یعنی به اشتراک گذاشتن منابع اطلاعاتی و داده‌ های مورد نیاز فقط از طریق شبکه کردن تمام کامپیوتر های موجود در شرکت و اتصال آنها امکان پذیر است. پس تقریبا تمام شرکت‌ ها و سازمان‌ ها به شخصی نیاز دارند که بتواند این شبکه را راه اندازی نماید.

شبکه های کامپیوتری چیست؟

اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر و ابزار های جانبی مثل چاپگر ها، اسکنر ها و مانند این ها هستند. که بطور مستقیم به منظور استفاده مشترک از سخت افزار و نرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزار های متصل ایجاده شده است. توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری موجود در شبکه منبع (Source) گویند.در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر، هر کامپیوتر کاربر می‌ تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزار ها و داده‌ ها با کامپیوتر های دیگر همزمان بهره ببرد.

دلایل استفاده از شبکه را می‌ توان موارد ذیل عنوان کرد:

۱ – استفاده مشترک از منابع:

استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه، بدون توجه به محل جغرافیایی هر یک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.

۲ – کاهش هزینه:

متمرکز نمودن منابع و استفاده مشترک از آنها و پرهیز از پخش آنها در واحد های مختلف و استفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت.

۳ – قابلیت اطمینان:

این ویژگی در شبکه‌ ها بوجود سرویس دهنده‌ های پشتیبان در شبکه اشاره می‌کند. یعنی به این معنا که می‌ توان از منابع گوناگون اطلاعاتی و سیستم‌ ها در شبکه نسخه‌ های دوم و پشتیبان تهیه کرد و در صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه “به علت از کار افتادن سیستم” از نسخه‌ های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده‌ ها در شبکه کارآیی، فعالیت و آمادگی دایمی سیستم را افزایش می‌ دهد.

۴ – کاهش زمان:

یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه‌ های رایانه‌ ای، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است. یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد.به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می‌ یابد.

۵ – قابلیت توسعه:

یک شبکه محلی می‌ تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد و تبدیل به یک شبکه بزرگتر شود.در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مدنظر است.

۶ – ارتباطات:

کاربران می‌ توانند از طریق نوآوری‌ های موجود مانند:

پست الکترونیکی و یا دیگر سیستم‌ های اطلاع رسانی پیغام‌ هایشان را مبادله کنند.حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد.


برچسب ها:

, , , , , , , ,
کد محصول fr09
قابل ویرایش نمی باشد
قابل پرینت می باشد
حجم فایل 17.5 مگابایت
محتوای فایل دانلودی Zip
زبان فارسی
فرمت فایل پی دی اف
تعداد صفحات 537 صفحه
جزئیات محصول این محصول شامل یک فایل پی دی اف (PDF) می باشد.

نظری بدهید

*

code

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.