قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مهندسی کامپیوتر / نرم افزارهای مطمئن

نرم افزارهای مطمئن

نرم افزارهای مطمئن

نرم افزارهای مطمئن
نرم افزارهای مطمئن

تعریف اتکاپذیری (Reliability):

اتکاپذیری یا Reliability از فاکتورهای سنجش کارآیی نرم افزار که برخالف سایر فاکتورها (نظیر خوانایی، کیفیت، پیچیدگی و …) به‌صورت مستقیم و از روی داده‌های آماری و تاریخی به‌دست می‌آید. یک تعریف آماری برای اتّکاپذیری از بدین‌گونه ارائه می‌شود:

احتمال عاری از بدون شکست بودن  (Free Failure) یک برنامه‌ی کامپیوتری در یک محیط مشخص و در یک زمان مشخص را میزان اتکاپذیری آن برنامه می‌نامند.

تعریف شکست (Failure):

در ادامه‌ی تعریف اتکاپذیری، کلمه‌ی شکست یا Failure می‌بایست تعریف شود. در منبع اصلی (کتاب درس) اشاره شده در تمام تعریف‌های شکست در محافل کیفیت و اتکاپذیری نرم افزار تعریف زیر به چشم می‌خورد.

شکست عبارتست از عدم همخوانی (nonconformance ) نرم افزار با خواسته‌های (requirement) آن.

البته باید اشاره کرد که شکست‌ها غالبا ناشی از خطاهای (Errors) نرم افزار – چه در کدنویسی، چه در طراحی – هستند و ممکن است بسیار فاجعه‌بار یا بسیار کوچک باشند. همچنین باید به‌خاطر داشت که هر خطایی لزوما به شکست منجر نمی‌شود و چه بسا نرم افزارهای در حال استفاده‌ای که دارای خطاهای کشف نشده‌اند.

تعریف ترمیم یا  Restore:

در عمل، یکی از معیارهای سنجش بزرگی (شدت) یک شکست را می‌توان پیچیدگی و زمانبری تصحیح آن دانست. گاه یک شکست کوچک را می‌توان در چند ثانیه رفع (ترمیم) کرد (مخصوصا اگر در مراحی اولیه‌ی طراحی و پیش از انتشار پروژه باشد) و گاه برطرف نمودن یک شکست می‌تواند به هفته‌ها یا ماه‌ها زمان احتیاج داشته و حتی کل پروژه را نابود کند.

اطلاعات فایل
عنوان : نرم افزارهای مطمئن

تعداد صفحات : ۲۶۵ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : انگلیسی

حجم : ۳.۴ Mb

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

2 دیدگاه

  1. لینک دانلود خراب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})