قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مهندسی کامپیوتر / چگونه برنامه بنویسیم (الگوریتم و فلوچارت)

چگونه برنامه بنویسیم (الگوریتم و فلوچارت)

چگونه برنامه بنویسیم (الگوریتم و فلوچارت)

الگوریتم و فلوچارت
الگوریتم و فلوچارت

در حالت کلی سه گام اساسی برای نوشتن هر برنامه‌ای وجود دارد. که این سه گام بشرح ذیل است:

گام اول:

درک و فهم کامل مسئله: برای غلبه بر یک مسئله و رسیدن به راه حل آن، اولین گام فهمیدن کامل آن مسئله است. بدون آگاهی از صورت مسئله و درک حدود و ابعاد آن، نمی توان به راه حل مطلوبی دست یافت. یکی از اساسی ترین عوامل شکست برنامه‌ها، عدم فهم و درک کامل آنها می‌باشد. زحمت زیاد و تلاش شبانه روزی برای نوشتن یک برنامه، لزوما منجر به یک نتیجه مطلوب نمی‌شود. تلاش و پشت کار، ضروری است اما قبل از آن باید بدانیم که مسئله دقیقا چیست و چه چیزی را مطالبه می‌کند. قبل از انجام هر کاری، باید در مورد آن به خوبی فکر کرد. در مهندسی نرم افزار روش‌ها و متدهای متعدد و استانداری وجود دارند که توسعه دهندگان نرم افزار به کمک آنها می‌توانند گام نخست را به شکل صحیحی بردارند.

گام دوم:

 پیاده سازی منطق برنامه: این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. برنامه نویس پس از درک مسئله، اکنون باید به راه حل آن مسئله برسد. این کار بسیار پیچیده است و ممکن است روزها و یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا به اتمام برسد. هر چقدر ابعاد و نیازمندی‌های مسئله بزرگ و وسیع باشند، مدت زمان انجام این کار نیز طولانی‌تر می‌شود. متأسفانه بعضی از برنامه نویسان این گام را بخوبی طی نمی‌کنند و به اندازه کافی حوصله به خرج نمی‌دهند تا به شکل صحیحی به اتمام برسد. آنها تصور می‌کنند همه چیز را از قبل می‌دانند و نیازی به صرف وقت برای انجام این کار ندارند. این درست است که هر چقدر مدت زمان توسعه یک نرم افزار بیشتر شود، هزینه آن نیز بالا می‌رود اما مهندسان نرم افزار نباید به خاطر کم کردن هزینه توسعه نرم افزار، در انجام این کار مهم و اساسی کوتاهی کنند.

در این مرحله قرار نیست چیزی بر روی کامپیوتر بصورت عملی پیاده سازی شود و معمولا عمده ابزار برنامه نویس در این مرحله کاغذ و قلم می‌باشد. او با کشیدن خطوط و شکل‌های هندسی ابتدایی همانند مستطیل و یا دایره و مرتبط کردن آنها با یکدیگر سعی می‌کند به یک ایده مناسب که او را در رسیدن به راه حل نهایی کمک کند، برسد. همچنین از روش‌هایی همانند الگوریتم، فلوچارت، UML و غیره نیز ممکن است کمک بگیرد. این گام زمانی به شکل صحیح به اتمام می‌رسد که در نهایت به یک مدل برسیم. یک مدل، تجسمی از برنامه واقعی است که باید نوشته شود.

الگوریتم و فلوچارت
الگوریتم و فلوچارت

گام سوم:

پیاده سازی عملی برنامه: برای انجام این کار نیاز به ابزارهای لازم می‌باشد. خوشبختانه در بازار طیف وسیعی از نرم افزارهای لازم جهت پیاده سازی عملی نرم افزار وجود دارد که نسخه‌های جدید آنها قابلیت‌های فوق العاده‌ای دارند. در زیر به چند مورد اساسی می‌توان اشاره کرد:

۱- نرم افزارهای مدیریت بانک‌های اطلاعاتی. (مثل SQL Server و یا Access)
۲- نرم افزارهای برنامه نویسی. (مثل Visual Studio .Net و یا Delphi)
۳- نرم افزارهای تولید گزارش. (مثل Crystal Reports و یا FastReports)

برنامه نویس باید دانش و تجربه کافی در زمینه کار با این نرم افزارها را داشته باشد. واقعیت امر این است که در دنیای امروزی، نرم افزارهای مربوط به برنامه نویسی و توسعه نرم افزار آنقدر بزرگ و پیچیده شده‌اند که تقریبا امر برنامه نویسی انفرادی را عملا غیر ممکن کرده اند. مثلا: برنامه نویسی بازی‌های کامپیوتری، برنامه نویسی شبکه و اینترنت و غیره همگی شاخه‌های متعدد برنامه نویسی می‌باشند که هر کدام از آنها آنقدر پر زحمت و پیچیده می‌باشد که تسلط بر آن به سال‌های زیادی مطالعه، تحقیق و تجربه نیاز دارد.

اطلاعات فایل
عنوان : چگونه برنامه بنویسیم (الگوریتم و فلوچارت)

تعداد صفحات : ۲۳ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : فارسی

حجم : ۰.۴ Mb

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})