قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مهندسی کامپیوتر / الگوریتم های رمزنگاری

الگوریتم های رمزنگاری

الگوریتم های رمزنگاری

الگوریتم های رمزنگاری
الگوریتم های رمزنگاری

الگوریتم رمزنگاری:

به هر الگوریتم یا تابع ریاضی گفته می‌شود که:

به علت دارا بودن خواص مورد نیاز در رمزنگاری، در پروتکل‌های رمزنگاری مورد استفاده قرار گیرد. اصطلاح الگوریتم رمزنگاری یک مفهوم جامع است. لازم نیست هر الگوریتم از این دسته، به طور مستقیم برای رمزگذاری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد. بلکه صرفا وجود کاربرد مربوط به رمزنگاری مدنظر است. در گذشته سازمان‌ها و شرکت‌هایی که نیاز به رمزگذاری یا سرویس‌های دیگر رمزنگاری داشتند. الگوریتم رمزنگاری منحصربه‌فردی را طراحی می‌نمودند. به مرور زمان مشخص گردید که گاهی ضعف‌های امنیتی بزرگی در این الگوریتم‌ها وجود دارد. که موجب سهولت شکسته شدن رمز می‌شود. به همین دلیل امروزه رمزنگاری مبتنی بر پنهان نگاه داشتن الگوریتم رمزنگاری منسوخ شده‌ است. در روش‌های جدید رمزنگاری، فرض بر این است که اطلاعات کامل الگوریتم رمزنگاری منتشر شده‌ است و آنچه پنهان است فقط کلید رمز است.

الگوریتم های رمزنگاری
الگوریتم های رمزنگاری

روش‌های رمزنگاری:

۱) روش متقارن Symmetric

در این روش هر دو طرفی‌که قصد ردوبدل کردن اطلاعات را دارند از یک کلید مشترک برای رمزگذاری و نیز بازگشایی رمز استفاده می‌کنند. در این حالت بازگشایی و رمزگذاری اطلاعات دو فرآیند معکوس یکدیگر می‌باشند. مشکل اصلی این روش این است که کلید مربوط به رمزگذاری باید بین دو طرف به اشتراک گذاشته شود. این سوال پیش می‌آید که دو طرف چگونه می‌توانند این کلید را به طور امن بین یکدیگر ردوبدل کنند.

۲) روش نامتقارن Asymmetric

این روش برای حل مشکل انتقال کلید در روش متقارن ایجاد شد. در این روش به جای یک کلید مشترک از یک جفت کلید به نام‌های کلید عمومی و خصوصی استفاده می‌شود. بسته به کاربرد گاهی از کلید عمومی برای رمزگذاری و از کلید خصوصی برای رمزگشایی استفاده می‌شود. گاهی نیز بر عکس، کلید خصوصی برای رمزگذاری و کلید عمومی برای رمزگشایی به کار می‌رود. دو کلید عمومی و خصوصی با یکدیگر متفاوت هستند. با استفاده از روابط خاص ریاضی محاسبه می‌گردند. رابطه ریاضی بین این دو کلید به گونه‌ای است که کشف کلید خصوصی با در اختیار داشتن کلید عمومی، عملا ناممکن است.

مقایسه رمزنگاری الگوریتم‌های متقارن و نامتقارن

دو نفر به نام‌های Needham و Schroeder بعد از تحقیق به این نتیجه رسیدند که:

طول پیغامی‌ که با الگوریتم‌های متقارن ‏می‌تواند رمزنگاری شود از الگوریتم‌های نامتقارن کمتر است. با تحقیق به این نتیجه رسیدند که الگوریتم‌های ‏متقارن الگوریتم‌های بهینه‌تری هستند. اما وقتی‌ که بحث امنیت پیش می‌‌آید الگوریتم‌های نامتقارن کارایی‌ بیشتری ‏دارند. به طور خلاصه می‌توان گفت که الگوریتم‌های متقارن دارای سرعت بالاتر و الگوریتم‌های نامتقارن دارای ‏امنیت بهتری هستند. در ضمن گاهی‌ از سیستم ترکیبی‌ از هر دو الگوریتم استفاده می‌کنند. که به این الگوریتم‌ها الگوریتم ‏های ترکیبی‌ (hybrid) گفته می‌شود.

اطلاعات فایل
عنوان : الگوریتم‌های رمزنگاری

تعداد صفحات : ۱۱۳ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : فارسی

حجم : ۱.۸ Mb 

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

2 دیدگاه

  1. سلام ممنونم مطلب فوق العاده ای بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})