قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مهندسی کامپیوتر / کتاب آموزش کامل و جامع مدار منطقی

کتاب آموزش کامل و جامع مدار منطقی

آموزش کامل و جامع مدار منطقی

آموزش مدار منطقی
آموزش مدار منطقی

مدار منطقی تقریبا در تمامی سیستم‌های دیجیتال امروزی خصوصا سیستم‌های کامپیوتر و سخت افزاری یافت می‌شود. در سیگنال دیجیتال، یک دروازه منطقی یا گیت منطقی (Logical gate) روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌کند. این منطق معمولا طبق منطق بولی است که به طور مشترک در تمام مدارهای دیجیتالی یافت می‌شود. و اما منطق بولی چیست؟ در ریاضیات و به خصوص در منطق ریاضی، جبر بولی زیر مجموعه‌ای از جبر است که در آن مقدار متغیرها، درست یا غلط است که در علوم کامپیوتر و دیجیتال همان قطع/وصل و یا ۱/۰ است. گیت‌های منطقی عمدتا از قطعات الکترونیکی مانند دیودها و ترانزیستورها تشکیل می‌شوند، ولی ممکن است از قطعات الکترومغناطیسی مانند رله‌ها، قطعات اپتیکال یا حتی مکانیکی ساخته شوند. گیت‌های منطقی از مبنای دودویی یا همان اعداد باینری پیروی می‌کنند. در نتیجه آنها را بیشتر در مدارات دیجیتال می‌بینیم و یا حتی بخشی از یک مدار آنالوگ که به صورت دیجیتال کار می‌کند. یک مادربرد مملو از مدارات منطقی است.

گیت‌های منطقی دیجیتال:

گیت‌های منطقی، مدارهایی الکترونیکی هستند که روی یک یا چند سیگنال ورودی عمل می‌کنند تا یک سیگنال خروجی تولید نمایند. سیگنال‌های الکترونیکی مانند ولتاژها یا جریان‌هایی که در سرتاسر یک سیستم دیجیتال وجود دارند، دو مقدار جدا از هم اختیار می‌کنند. مدارهایی که با ولتاژ کار می‌کنند به دو سطح ولتاژ که نمایشگر یک متغیر دودویی و برابر با منطق ۱ و منطق صفراند واکنش نشان می‌دهند. مثال یک سیستم دیجیتال خاص، ممکن است منطق صفر را به عنوان سیگنالی برابر با صفر ولت و منطق ۱ را بصورت سیگنالی برابر با ۴ ولت تعریف کند.

سطوح منطقی:

یک ورودی یا خروجی منطقی بولین فقط یک از دو حالت منطقی را قبول می‌کند. این دو سطح در هر مطلبی نام خاص خود را دارند از جمله: خاموش / روشن – بالا (H) / پایین (L) – یک / صفر – درست (T) / غلط (F) – مثبت / منفی – مثبت / زمین – مدار باز / مدار بسته – YES / NO.

نکته : بنا به قرارداد و معمولا، از ۱ و ۰ استفاده می‌شود.

اطلاعات فایل
عنوان کتاب : آموزش کامل و جامع مدار منطقی

تعداد صفحات : ۳۷۴ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : فارسی

حجم : ۱.۸ Mb

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})