قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مهندسی کامپیوتر / دستور کار آزمایشگاه مدارهای منطقی

دستور کار آزمایشگاه مدارهای منطقی

آزمایشگاه مدارهای منطقی

 

آزمایشگاه مدارهای منطقی
آزمایشگاه مدارهای منطقی

منطق دیجیتال یا منطق بولی یکی از اساسی‌ترین مفاهیم در سیستم‌های کامپیوتری مدرن است. منطق دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین است که به ما کمک می‌کند تا بر اساس تعدادی سوال «بله، خیر» تصمیمات بسیار پیچیده‌تری بگیریم.

مدارات منطقی دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌شوند: مدارات ترکیبی (Combinational Circuits) و مدارات ترتیبی (Sequential Circuits).

تغییرات در مدارات ترکیبی به صورت «آنی» صورت می‌پذیرد؛ یعنی خروجی مدار به محض تغییر ورودی تغییر می‌کند. (البته این تغییر با تأخیر بسیار کوچکی اتفاق می‌افتد؛ چرا که انتشار سیگنال در میان عناصر مدارات دیجیتال نیاز به صرف زمان دارد. هر چند که این زمان بسیار کم است.)

اما مدارات ترتیبی دارای یک سیگنال کلاک (ساعت) هستند که عبور سیگنال بین طبقات مختلف مدار در لبه‌های کلاک اتفاق می‌افتد. عموما مدارات ترتیبی به وسیله‌ی بلوک‌هایی از مدارات ترکیبی ساخته می‌شوند. این بلوک‌ها توسط عناصر حافظه‌ای که به وسیله‌ی سیگنال کلاک فعال می‌شوند از هم جدا شده‌اند.

گیت‌های منطقی

یک گیت منطقی روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌کند. به دلیل اینکه خروجی هر گیت یکی از سطوح منطقی است پس می‌توان آن خروجی را به ورودی گیت(های) دیگری متصل نمود. بدیهی است که نمی‌توان دو خروجی را با هم به یک ورودی متصل نمود چرا که در این صورت سطوح ولتاژی به وجود خواهد آمد که خارج از محدوده منطقی خواهد بود. در الکترونیک به این کار اتصال کوتاه می‌گویند که خیلی خطرناک است.

در منطق الکترونیک، هر سطح منطقی نماینده ولتاژ معینی است (که این ولتاژ به نوع منطقی که استفاده می‌شود بستگی دارد). هر گیتی برای تولید ولتاژ مناسب به منبع تغذیه نیاز دارد. در بلوک دیاگرام مدارهای منطقی، منبع تغذیه نمایش داده نمی‌شود، ولی در شماتیک کامل اتصالات منبع ضروری است.

اطلاعات فایل
عنوان : دستور کار آزمایشگاه مدارهای منطقی

تعداد صفحات : ۲۴ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : فارسی

حجم : ۰.۶ Mb 

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})