قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مهندسی کامپیوتر / آزمایشگاه شبکه های کامپیوتری

آزمایشگاه شبکه های کامپیوتری

آزمایشگاه شبکه های کامپیوتری

آزمایشگاه شبکه‌های کامپیوتری
آزمایشگاه شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری

امروزه شبکه کردن کامپیوترها به یکی از نیازهای مهم شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک تبدیل شده است. فرقی نمی‌کند چه شرکتی با چه موضوع فعالیتی باشد. در حال حاضر همه شرکت‌ها و سازمان‌ها مجبورند برای امور جاری و اداری روزانه شان از کامپیوتر استفاده نمایند. این نیاز را حتما خواهد داشت که اطلاعات مورد نیاز و مهم شرکت را بین این کامپیوترها به اشتراک بگذارد. تا هر کاربری با هر کامپیوتری در محیط فعالیت اداری بتواند در اسرع وقت به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشد. این نیاز یعنی به اشتراک گذاشتن منابع اطلاعاتی و داده‌های مورد نیاز فقط از طریق شبکه کردن تمام کامپیوترهای موجود در شرکت و اتصال آنها امکانپذیر است. پس تقریبا تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها به شخصی نیاز دارند که بتواند این شبکه را راه اندازی نماید. 

شبکه های کامپیوتری چیست؟

اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر و ابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها و مانند اینها هستند. که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار و نرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است. توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری موجود در شبکه منبع(Source) گویند. در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر، هر کامپیوتر کاربر می‌تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده‌ها با کامپیوترهای دیگر همزمان بهره ببرد.

دلایل استفاده از شبکه را می‌توان موارد ذیل عنوان کرد:

۱ – استفاده مشترک از منابع:

استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه، بدون توجه به محل جغرافیایی هر یک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.

۲ – کاهش هزینه:

متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها و پرهیز از پخش آنها در واحدهای مختلف و استفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت.

۳ – قابلیت اطمینان:

این ویژگی در شبکه‌ها بوجود سرویس دهنده‌های پشتیبان در شبکه اشاره می‌کند. یعنی به این معنا که می‌توان از منابع گوناگون اطلاعاتی و سیستم‌ها در شبکه نسخه‌های دوم و پشتیبان تهیه کرد. و در صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه “بعلت از کارافتادن سیستم” از نسخه‌های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده‌ها در شبکه کارآیی، فعالیت و آمادگی دایمی سیستم را افزایش می‌دهد.

۴ – کاهش زمان:

یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه‌های رایانه‌ای، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است. یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می‌یابد.

۵ – قابلیت توسعه:

یک شبکه محلی می‌تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد و تبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مدنظر است.

۶ – ارتباطات:

کاربران می‌توانند از طریق نوآوری‌های موجود مانند:

پست الکترونیکی و یا دیگر سیستم‌های اطلاع رسانی پیغام‌هایشان را مبادله کنند. حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد.

اطلاعات فایل
عنوان : آزمایشگاه شبکه‌های کامپیوتری

تعداد صفحات : ۵۳۷ صفحه

وضعیت محصول : رایگان

فرمت فایل : پی دی اف

زبان : فارسی

حجم : ۱۷.۵ Mb

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

})